DM Junior 2017

3. april 2017 19:39 , af Henrik Schou Madsen

DM Junior med mange damerekorder.

Og det bedste af alt. Dobbelte så mange deltager sammenlignet med ”katastrofeåret” 2016 da kun 16 totalt kom til start.
Begge gange har AK Jyden i Aalborg stået som arrangør og som ved det årlige Aalborg Cup altid propfyldt med entusiastiske tilskuere.

Det er interessant at se på hvilke klubber som har gang i den vigtige ungdomsvirksomhed, og denne gang så det ud på følgende måde:

Århus Crossfit 9 deltagere, Jyden 6, Bagsværd 5 og Viking 4. Øvrige havde enkelte løftere med.

Danmarks eneste rigtig gode junior, Omed Alam fra Ålholm i Hillerød, var desværre ikke med. På hans niveau har man vigtigere ting at satse på helt naturligt.

Omed har forresten fælles med mange andre topløftere på ungdoms- og juniorsiden selv arrangeret et træningslejr i Norge i påsken. Rigtig godt initiativ som er værd at rose!

Men tilbage til DM Junior og præstationerne der.

Klasse 53: ungdomsløfteren Siff Wibling fra Viking var alene og 49-56=105 er et normalresultat nu for hende. Opadstødet på 59 og 61 kiksedes eftersom hoften ikke kom under rigtigt men i stedet placeredes for langt tilbage. Rent matematisk kan man alligevel sige, at hun var bedst af alle piger i træk. Med en kropsvægt på 50,00 var hun kun 1 kg fra at klare sin egen kropsvægt, mens de øvrige damer var langt fra i de fleste fald.

Klasse 58: Jasmin Agertoft var også alene i klassen. Hun viste gnist og vilje, men desværre blev det kun til to godkendte løft. 48-64 var serien.

Klasse 63: Camilla Sørensen startede med et kiks men derefter blev alting bare bedre og bedre og intet mere kiksedes.
Meget flot teknik nu, hvor nerverne var væk (for det var vel derfor første løft mislykkedes gætter jeg). Også hun var alene og hendes resultat 58-74=139 kg

Klasse 69: Her kom dagens bedste dameløfter, nemlig Laura Tolstrup fra Aarhus AK. 
Alle løft klaredes med flot teknik, og det sidste stød var t.o.m. dansk rekord på 86 kg. Og hvor bliver man glad som tilskuer når man ser glæden efter det lykkede forsøg. At glæde andre mennesker er ikke nogen dårlig ide! Lauras serie var 59-63-66 i træk og 81-84-86 i stød.
Nummer to var trækspecialisten Victoria Rosendahl. Efter gode 63 i træk startede hun på det samme i stød dvs. 63 kg, men for første gang fik jeg se hende klare 3 stød med 69 som det bedste. Godt kæmpet Victoria!
Bronzet gik til nye Olivia Droob med 38-51.

Klasse 75: Overlegne Gry Grønborg løfter meget flot, men selvtilliden kunne måske være bedre. To trækhiv næsten op til halsen uden at springe under er nok ikke så godt. Her findes store udviklingsmuligheder, hvis ambitionen er på plads. Crossfit eller vægtløftning er spørgsmålet ligesom for flere andre? 53-77 var guldserien.
Sølv til nye Nana Hedegaard med 38-45.

Klasse 90: Den nye vægtklasse er selvfølgelig ikke kommet op på niveau med de andre endnu, så rekordforsøg forventedes. Sådan blev det også. Duellen mellem Bitten Spicker og Sofie Bunten sluttede med sejr til den førstnævnte med 55-78, men Sofie Bunten tog rekorden i stød gennem at først klare 78 kg. Nu for tiden vinder den, som først klarer vægten, og ikke den, som er lettest som tidligere. Sofie Bunten har god teknik, men er langsom og mangler temperament, mens Bitten Spicker er en superstærk dame som bruger råtræk og frivend i udførelserne.
Normalt gør man cirka 20 procent mere i ”rigtige” træk og stødvend, så her findes store uudnyttede resuorcer at hente. Hvis man lærer teknikken altså hvilket fremtiden må vise.
Serierne var 53-78=131 for Bunten og 55-78=133 for Spicken.

Klasse +90: var reserveret for Mathilde Aagaard.
Som ungdomsløfter slog hun en lang række danske ungdomsrekorder og nu fortsætter hun med juniorrekorden.
77 i sidste træk var ny rekord, og alle 3 stød (93, 96, 98) var nye toppe. Totalt altså 7 rekorder, som hun kan være tilfreds med ligesom mor på tilskuerpladsen.
Mathilde har gnist, styrke og teknik. En perfekt kombination.

Og så går vi videre til drengene.
Klasse 69: Den klare favorit Arne Schou var lidt under normal form, men 77-100 (efter to opadstødkiks på 107) var mere end nok.
Nye Buster Thoren er en interessant ny løfter. Debutanten er selvlært, og nu efter to uger i AK Jyden viste han sit store talent. Egentlig mangler der kun stævnerutine, så har han alt.
67-90 er nok kun begyndelsen på en flot karriere. 71 i træk og 93 i stød var også oppe på strakte arme, men blev underkendt for stem.
Bronzen gik til danske ungdomsmester Bastian Trudslev. Han kæmper med teknikken i træk (bøjer armene for tidligt i hivet), og nu fik han en black-out på nye top 86 i stød.
Under omforsøget gik tiden ud pga. arrangørskiks, men efter protest fik han tilladelse til et nyt forsøg, men da var Bastian allerede langt ude oppe på parkeringspladsen i ren skuffelse.
Bronzeserien 64-80 var Bastian mildt sagt slet ikke tilfreds med.
Nummer 4 Benjamin Oved, også han ungdomsløfter, afsluttede klassen af med 55-72.

Klasse 77: bestod af hele 6 løftere, og her fik vi to rigtige dueller at se! 
Den lille med William Deblin og Viggo Hilliard sluttede tilslut med, at den sidstnævnte vandt med 1 kg efter 80-95=175 mod Williams 74-100= 174 kg og bronzekampen var afgjort.
Den store duel var Thomas Lindhøj mod Oskar Schneider. Oskar har store forudsætninger til at blive rigtig god. Se bare: bygget til vægtløftning med meget stærke ben, en far som er tidligere topløfter, en daglig træner som før var ungdomslandstræner (Benny Larsen) og en af landets største specialister i træningsplanering (Ole Ørtoft). Med alle disse puslebrikker på plads er det næsten kun den egne ambition, som afgør fremtiden.
Hans modstander Thomas Lindhøj har jeg ikke set før, men at kikse første løft (træk 90) og derefter klare alle resterende 5 løft viser i hvert fald mental styrke.
Oskars store fremskridt det seneste år var ikke nok, så til slut stod Thomas som sejrer efter stort taktisk spil i kuliserne. Guldserien var 95-127=222, og sølvserien 90-121=211. (opadstøtkiks på 126). Tak for duellen!
Nummer 5 blev Mathias Jensen med den unikke serie 53-100.
Det er ikke sket mange gange, at man næsten laver det dobbelte i stød sammenlignet med træk. 53-100.
Den eneste ungdomsløfter i klassen var Victor Primdahl som trods mange kiks alligevel forbedrede sin tokamp med 52-77=129 kg.
Det gode med vægtløftning er jo at man altidk kan vinde, ikke altid over de andre men over sig selv dvs. slå personlig rekord.

Klasse 85: Stævnets bedste løfter finder vi her.

Christoffer Larsen var helt overlegen med 122-141= 263 kg. Her findes fremtid også, fordi han trænede ekstra benbøj efter stævnet, hvilket viser et højt ambitionsniveau.
Sølv til Magnus Wedfald som var meget tæt på 95 i træk efter at have fået 92 som ny top i anden løft. Det der med at være tæt på men alligevel kikse, synes jeg, vi har set for mange gange.
114 i stød gik ikke at vende to gange, så 92-109=201 blev resultatet. Det betød ny top i tokamp, men alligevel kan Magnus betydeligt mere.
Bronze til Dion Wibling med 68-92=160 2 kilo før Mads Højbjerg 68-90= 158 kg.
Nummer 5 Anton Bendtsen satsede på store øgninger som ikke lykkedes. 62-90=152 blev resultatet som ville have været 70-100, hvis øgningerne var gået hjem, og en bronzemedalje at hænge rundt halsen.

Klasse 94 tilhørte landets bedste ungdomsløfter helt og fuldt.

Nattawuth Mikkelsen gjorde 105-122=227, hvilket er på niveau med resultatet ved DM for ungdom for 3 uger siden. Også 130 vendtes men opadstødet faldt til siden.
Sølv til Anders Varberg (74-95) og bronze til en anden ungdom Emil Kringel (68-83).

Klasse 105: Kun to mænd og egentlig kun en eftersom Viktor Pringel vejede bevidst over for at snuppe en sølvmedalje.
Det gik med 97-115=212, mens vinderen, stærke og tekniske Ole Thomsen, gjorde 111-140=251 kg.

Så kunne forbundets præsident Erling Johansen til sidst dele ud guld til Bagsværd, sølv til Århus Crossfit og bronze til Jyden som resultat af DM-hold.


Billeder fra stævnet skal findes på facebook.


Resultat: Damer

Klasse 53: 1. Siff Wibling, Viking 49-56= 105 kg

Klasse 58: 1. Jasmin Agertoft, Bagsværd 48-64=112 kg

Klasse 63: 1. Camilla Sørensen, Sporthøjskolen 55-78= 133 kg

Klasse 69: 1. Laura Tolstrup, Århus AK 66-86=152 kg
2. Victoria Rosendahl, Viking 63-69= 132 kg
3. Olivia Droob, Århus Crossfit 38-51=89 kg

Klasse 75: 1. Gry Grønborg, Jyden 53-77=130 kg
2. Nana Hedegaard, Århus Crossfit 38-45=83 kg

Klasse 90: 1. Bitten Spicker, Sporthøjskolen 55-78= 133 kg
2. Sofie Bunten, Weightlifting by the Mill 53-78=131 kg
Anne Ritter, Århus Crossfit 0-64

Klasse +90: 1. Mathilde Aagaard, Atlas 77-98=175 kg

Mænd

Klasse 69: 1. Arne Schou, Forum, 77-100=177 kg
2. Buster Thorsen, Jyden 67-90= 157 kg
3. Bastian Trudslev, Jyden 64-80=144 kg
4. Benjamin Oved, Bagsværd 55-72=127 kg

Klasse 77: 1. Thomas Lindhøj, Århus Crossfit 95-127=222 kg
2. Oskar Schneider, Roskilde 90-121=211 kg
3. Viggo Hillard, Århus Crossfit 80-95=175 kg
4. William Deblin, Århus Crossfit 74-100=174 kg
5. Mathias Jensen, Århus Crossfit 53-100=153 kg
6. Victor Primdahl, Jyden 52-77=129 kg

Klasse 85: 1. Christoffer Larsen, IK 99 122-141=263 kg
2. Magnus Wedfald, Jyden 92-109=201 kg
3. Dion Wibling, Viking 68-92=160 kg
4. Mads Højbjerg, Århus Crossfit 68-90=158 kg
5. Anton Bendtsen, Århus Crossfit 62-90=152 kg

Klasse 94: 1. Nattawuth Mikkelsen, Bagsværd 105-122=227 kg
2. Anders Varberg, Viking 74-95=169 kg
3. Emil Kringel, Jyden 68-83=151 kg

Klasse 105. 1. Ole Thomsen, Bagsværd 111-140=251 kg
2. Viktor Prange, Århus Crossfit 97-115=212 kg

DM-Hold(junior)
1. Bagsværd 2. Århus Crossfit 3. Jyden


Folke